REŠTAURÁCIA HRADNÁ OPÄŤ NA SCÉNE

Kultovú „HRADNÚ“ pozná najmä staršia generácia. Po dlhšej pauze sa táto legendárna reštaurácia v najzachovalejšej barokovej budove areálu Bratislavského hradu opäť vracia na bratislavskú gastro scénu. Miesto s neopakovateľnou atmosférou aj vďaka posedeniu s výhľadom na celé hlavné mesto ponúka výnimočný gastronomický zážitok.

Areál Bratislavského hradu – naša história a súčasnosť

Bratislavský hrad je jedno z najnavštevovanejších miest hlavného mesta, nielen domácimi či zahraničnými turistami, ale aj Bratislavčanmi. Prechádzka areálom je príjemným spestrením poobedňajších hodín po práci alebo počas víkendu. Atmosféra areálu dýcha našou históriou, no a ten výhľad, ten si vychutná každý😊 Pohľad na mesto mnohým vynára spomienky na miesta a roky minulé, kde kedysi študovali, žili či pracovali, alebo možno stretli svoju prvú lásku… Dnes, po dvojročnej prestávke, môžete prechádzku opäť zakončiť v reštaurácii HRADNÁ pri dobrom jedle a z jej terasy sa kochať čarovným výhľadom.

Vzácne kone Márie Terézie Ozaj, poznáte históriu priestorov HRADNEJ? Možno si z hodín dejepisu pamätáte, že Bratislavský hrad, ktorého súčasťou je aj historická budova terajšej reštaurácie, zažíval najväčší rozkvet a slávu počas vlády Márie Terézie. Keďže na hrade trávila veľa času, poverila špičkových architektov prestavbou hradu podľa najnovších trendov. F. A. Hillebrant, hlavný architekt Uhorskej kráľovskej stavebnej komory, prestaval samotný palác, postavil dve víťazné brány, okrem iných zmien vybudoval aj krásnu zimnú záhradu s pavilónom a dal celému areálu ucelený vzhľad.

Samotná budova HRADNEJ slúžila kedysi ako stajňa pre vzácne vycvičené kone. Stavba obdĺžnikového, pozdĺžneho pôdorysu má členenú strechu s prvkami romantizmu. Kamenné vikiere kedysi osvetľovali podkrovie budovy. V južnej časti boli byty koniarov a stajníkov. Kvalitu jej konštrukcie podľa architekta Hillebrandta a staviteľa K.F. Römischa nezmaril ani požiar v roku 1811, ani obe svetové vojny.

Omnoho neskôr sa z kráľovských stajní stala hradná vináreň. Pribudla terasa s krásnym výhľadom na mesto, pre ktorý bola a stále je reštaurácia taká obľúbená. Vychutnať si skvelý gastro zážitok v podobe spojenia klasickej a modernej kuchyne v kombinácii s atmosférou historickej budovy a najkrajším výhľadom na mesto – čo viac si človek môže priať…?